Aby zostać strażakiem OSP Tuchomie należy:

1. Złożyć pisemny wniosek do STRAzZarządu OSP o przyjęcie w poczet członków jednostki.
2. Uzyskać pozytywną decyzję Zarządu OSP w sprawie przyjęcia.
3. Złożyć ślubowanie

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej dzielą się na:

– członków zwyczajnych
– członków wspierających
– członków honorowych

Członkiem zwyczajnym OSP może być:
– pełnoletni obywatel polski i cudzoziemiec mający stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie pozbawiony praw publicznych, który złoży na piśmie podanie o przyjęcie do OSP i zostanie przyjęty w poczet członkówprzez Zarząd OSP,
– niepełnoletni w wieku od 16 do 18 lat, który ma ograniczona zdolność do czynności prawnych, jeżeli złoży na piśmie podanie o przyjęcie do OSP i zostanie przyjęty w poczet członków przez Zarząd OSP,
– niepełnoletni poniżej 16 lat za zgoda opiekunów ustawowych, jeżeli wyrazi chęć uczestniczenia w realizacji celów OSP i złoży na piśmie podanie o przyjęcie do OSP podpisane przez opiekunów ustawowych i zostanie przyjęty w poczet członków przez Zarząd OSP.

Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, bez względu na jej miejsce zamieszkania i siedzibę w kraju lub za granica, która zadeklaruje wspomaganie działalności OSP finansowo lub w innej formie i za swa zgoda zostanie przyjęta przez Zarząd OSP.

Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, bez względu na miejsce zamieszkania, szczególnie zasłużona dla ochrony przeciwpożarowej. Godność członka honorowego nadaje i odbiera Walne Zebranie Członków OSP.

Do najważniejszych cech jakimi powinien odznaczać się kandydat do naszej jednostki to:

– męstwo, odwaga, zdolność do poświęceń, hart, wytrwałość oraz umiejętność działania w trudnych warunkach wymagających napięcia wszystkich sił fizycznych i psychicznych,młodziez
– dbałość o prezencję, schludny i estetyczny wygląd,
– podporządkowanie zarządzeniom organów władzy statutowej (na ich wezwanie udzielanie pomocy stosownie do swych uprawnień i możliwości),
– umiejętność i chęć udzielania pomocy znajdującym się w potrzebie,
– świadomość, iż swoim postępowaniem kształtuje opinię społeczeństwa o pożarnictwie,
– szacunek i posłuszeństwo przełożonym i starszym strażakom, – koleżeństwo wobec starszych jak również wobec podwładnych, młodszych i kolegów.

Zostając członkiem czynnym naszej organizacji możesz zdobywać nowe umiejętności poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach takich jak:

• Kurs podstawowy (wymagany do udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych)
  • Kurs dowódców;
  • Kurs naczelników;
  • Kurs ratowników medycznych; (Kwalifikowana Pierwsza Pomoc)
  • Kurs operatorów mechanicznego sprzętu ratowniczego straży pożarnej;
  • Kurs operatorów hydraulicznego sprzętu ratowniczego straży pożarnej;
  • Kurs ratownictwa technicznego;
  • Kurs kierowców – konserwatorów;
  • Kurs z zakresu obsługi i używania powietrznych aparatów oddechowych;

grupowe

Strażak, biorący udział w działaniach ratowniczo–gaśniczych, musi spełniać wszystkie, niżej wymienione warunki:

• Wiek od 18 do 65 lat;
  • Aktualne badania lekarskie, zezwalające na udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych;
  • Aktualną polisę ubezpieczenia NW.
  • Kurs podstawowy strażaków – ratowników OSP

Więcej informacji: